Ako sa starať o trávnik na jeseň?

Vedeli ste, že posledné kosenie trávnika by sa malo vykonávať približne koncom októbra? Záleží samozrejme aj od samotného počasia, tu u nás na Orave to je samozrejme skôr, ako v nížinách na juhu Slovenska . Pred posledným kosením sa odporúča nechať trávnik narásť približne na 6-7 cm a následne ho skrátiť o 1/3 na dĺžku približne 4-5 cm, pri ktorej bezpečne prezimuje. Od teploty pod 9 °C prestáva trávnik rásť – pri poslednom kosení by ste ho teda nemali pokosiť príliš nízko. Inak môže mráz ľahko preniknúť do pôdy a poškodiť korene trávy.Dôležité je tiež dbať na dobrý zber trávy, tak aby zvyšky neostávali na pokosenej ploche. Tak by ste mali predchádzať tvoreniu snežnej plesne.

Posledné kosenie pred zimou odporúčame uskutočňovať kosačkou s dobre nabrúseným nožom. Ostrý rez napomôže tomu, aby trávnik na jar rýchlejšie ožil a mal krajšiu farbu.

Vertikutácia trávnika na jeseň

Neprevzdušnený trávnik nie je dobre pripravený na studené obdobie roka. Ak počas roka mulčujete, dôležitosť vertikutácie je takmer nevyhnutná. Cieľom jesennej vertikutácie je zabezpečiť miesto pre trávnik a umožniť tak zásobovanie koreňov trávy vzduchom, vodou a živinami. Odporúča sa vykonávať ju začiatkom jesene pomocou nožového valca na vertikutátore. Jednotlivé čepele narušia vrchnú usadenú vrstvu machu a zvyškov trávy po celoročnom kosení, čím umožnia živinám a vlahe prejsť hlbšie. Okrem toho vertikutácia podporí rozmnožovanie a rast stebiel trávy, čo si okamžite všimnete začiatkom jari. Nemusíte mať obavy z toho, že trávnik bude po jesennom prevzdušnení vyzerať trochu zúbožene, čoskoro sa opäť dostane do formy.  

Rezervovať vertikutátor si môžete emailom na marketing@u-max.sk alebo na telefónnom čísle 043 53 09 359.

vertikutator prevzdusnovac solo by alko 518

Na vertikutáciu používame špeciálny stroj, ktorý má vertikálne uložené, rotujúce hviezdice alebo nože rôzneho tvaru. Tie prerezávajú prízemnú vrstvu trávnika do hĺbky 10 – 15 mm.V U-MAXe v tomto období prenajímame kvalitný benzínovy prevzdušňovač SOLO by ALKO 518. Prenajímame ho na 24 hodín, plne naplnený.

Rezervovať si ho môžete emailom na marketing@u-max.sk alebo na telefónnom čísle 043 53 09 359.

Vertikutovať treba dva razy ročne – na jar a na jeseň. Jesenným prerezávaním odstraňujeme odumretú organickú hmotu, ktorá sa v trávniku nahromadila počas celého vegetačného obdobia. Jej množstvo je závislé od intenzity ošetrovania trávnika, frekvencie hnojenia, spôsobu kosenia. Čím viac sa o trávnik staráme, tým viac organickej hmoty vytvorí.